Javnozdravstveni izzivi demence
Publikacijo odlikuje večdisciplinarna obravnava tematik in je namenjena tako laični kakor strokovni javnosti. V publikaciji izpostavljamo aktualne javnozdravstvene izbrane teme - od novih ocen prevalence demence na nacionalni ravni in nove projekcije primerov demence med prebivalstvom Slovenije v prihodnje, značilnosti poznavanja demence med splošno javnostjo in dolgotrajne oskrbe oseb z demenco (od raziskovanja potreb do razvoja storitev), ekonomskega bremena demence v Sloveniji glede na rutinske podatkovne zbirke zdravstvenega varstva, dinamike nevropsihiatričnih simptomov pri osebah z demenco v povezavi s pandemijo in covidom-19, značilnosti dolgotrajnega covida-19/postcovidnega sindroma in kognitivnih motenj, duševnega zdravja neformalnih družinskih oskrbovalcev oseb z demenco med stresom in strategijami soočanja s stresom, duševnim zdravjem in intervencijami, bremena neformalnih oskrbovalcev oseb z demenco v času covida-19 do padcev pri starejših in vpliva pandemije covida-19.
Svetovna zdravstvena organizacija je demenco razglasila za javnozdravstveno prioriteto 21. stoletja že pred pojavom pandemije SARS- CoV-2/COVID 19, ki je najbolj prizadela prav starejšo populacijo. Demenca je bolezen, ki prizadene posameznika, njegove bližnje ter širšo družbo. Oseba z demenco je sčasoma vse bolj odvisna od pomoči drugih, tako demenca povečuje zdravstveno, ekonomsko, čustveno, psihično in telesno breme za obolelega in njegove skrbnike.
Tokratna večavtorska monografija znanstvenih prispevkov predstavlja logično nadaljevanje znanstvene monografije z naslovom Spremljanje demence v Sloveniji: Epidemiološki in drugi vidiki.
Poglavja
-
Uvodne strani / Front
-
Epidemiološke ocene prevalence demence v Sloveniji
-
Poznavanje demence med splošno javnostjo
-
Dolgotrajna oskrba ljudi z demencoOd raziskovanja potreb do razvoja storitev
-
Ekonomsko breme demence v Sloveniji glede na rutinske podatkovne zbirke zdravstvenega varstva
-
Dinamika nevropsihiatričnih simptomov pri osebah z demenco v povezavi s pandemijo in covidom-19
-
Dolgotrajni covid-19/postcovidni sindrom in kognitivne motnje
-
Duševno zdravje neformalnih družinskih oskrbovalcev oseb z demencoStres, strategije soočanja s stresom, duševno zdravje in intervencije
-
Breme neformalnih oskrbovalcev oseb z demenco v času covida-19
-
Padci pri starejših in vpliv pandemije covida-19
Prenosi
Zbirka
Licenca
To delo je licencirano pod Creative Commons Priznanje avtorstva-Deljenje pod enakimi 4.0 mednarodno licenco.